اموزش جامع افزونه yoast seo

مرا از بروزرسانی این نوشته با خبر کن
( 0 دنبال میکنند )
X

مرا از بروزرسانی این نوشته با خبر کن

E-mail : *


سئو مهم ترین مسئله در سایت ها بعد از ظاهر میباشد.خیلی ها حتی ان را از ظاهر نیز مهم تر میدانند مخصوصا خود بنده.بله درسته ! سئو حتی از قالب شما نیز مهم تره

افزونه وردپرس yoast seo که تقریباهمه ان را بهترین افزونه وردپرس سئو میداننددر نسخه های جدید مقداری پیچیده تر شده است و ما در این اموزش بنا داریم زیر و بم نسخه جدید ان را اموزش دهیم.ناگفته نماند که ما در این اموزش نسخه جدید از نسخه پرمیوم یا همان نسخه پولی ستفاده خواهیم که در سایت خود به رایگان برای دانلود قرار گرفته است و شما میتوانید در لینکی که در پایین قرار داده شده است این را دانلود فرمایید.

 

دانلود افزونه yoast

اموزش استفاده از افزونه yoast seo

 

 

فیلم بالا یک فیلم کوتاه که سازنده افزونه سئو در مورد ان توضیحات کوتاهی میدهد.

خب در ادامه این بخش به اموزش استفاده از این افزونه گرانبها می پیردازیم.در زیر یک اموزش انگلیسی زبان برای شما قرار دادیم که اگر حوصله خواندن نوشته و مطالب را ندارید میتوانید از قسمت زیر کمک بگیرید.

 

قسمت اول اموزش : نصب افزونه یواست سئو

در ابتدا باید افزونه وردپرس سئو که مد نظر داریم را نصب کنیم.برای این که مطلب را مقداری کوتاه کنیم از شما دعوت میکنیم اگر اشنایی با نصب پلاگین ها در وردپرس ندارید به ادرس زیر بروید.

 

اموزش نصب افزونه ها در وردپرس

اما بعد از نصب افزونه باید چه کنیم؟؟

ابتدا باید تنظیمات خود افزونه را انجام دهیم و سپس به سمت مراحل چگونه قرار دادن یک نوشته مفید در سایت برویم.پس ابتدا تک تک بخش های تنظیمات افزونه را بررسی میکنیم و سپس به سمت نوشته میرویم.

قسمت دوم : پیکربندی کلی افزونه یواست

بعد از نصب افزونه و فعال سازی ان تصویر زیر را خواهید داشت.

 

 

برای استفاده اسان و تنظم اسان ان ما روی لینک پیکربندی اسان کلیک میکنیم و سپس مراحل تنظیم افزونه را شوع میکنیم.

اگر لینک ان را پیدا نکردید یا برای شما وجود نداشت میتونید از لینک زیر کمک کنید فقط دقت کنید که باید ادرس سایت خود را جایگزین کنید با yoursite.com و سپس به ان لینک بروید.

 

 

بعد از این که به لینکی که دادیم رفتید تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد که باید روی پیکربندی کلیک کنید یا این که روش شماره 2  بروید

 

 

در مرحله بعدی باید مشخص کنید که سایت شمااماده ایندکس میباشد یا نه.بنابراین با توجه محوریت سایت شما که ایا اماده است یا نه باید گزینه مورد نظر را انتخاب کنید.همانطور که در تصویر نیز مشخص شده است شما باید در صورتی سایت شما مشکلی برای ایندکس ندارد گزینه A را انتخاب کنید.

 

 

و سپس به مرحله بعد یا شماره 3 بروید شما باید در این مرحله مشخص کنید که موضوع اصلی سایت شما چیست و بر چه محوری کار میکند.ایا یک وبلاگ است یا یک فروشگاه است و یا ….پس باتوجه به انچه در مورد سایت خودتان میدانید باید گزینه مناسب را انتخاب کنید.

 

 

وسپس به مرحله 4 بروید و در این مرحله باید مشخص کنید که این وب سایت شما برای یک شخص میباشد یا یک شرکت ؟ هر کدام را که انتخاب کنید از شما یک اطلاعاتی خواهد خواست که باید بدهید .برای مثال اگر شما شرکت را انتخاب کنید نام شرکت و یک نماد یا لوگو سایت شما را خواهد خواست.

 

 

سپس به مرحله 5 بروید . در این قسمت باید ادرس شبکه های اجتماعی سایت رو قرار دهید.

 

 

سپس به مرحله 6  بروید . در این مرحله بایذ مشخص کنید دقیقاچه نوع محتوایی میخواهید که ایندکس شود و یا در نتایج موتور های جستجوگر نمایش داده شود.

 

 

سپس به مرحله 7 بروید . در این مرحله مشخص کنید ایا سایت شما یک نویسنده دارد یا بیشتر.که با توجه به روند سایت خود گزینه مناسب را انتخاب کنید.

 

 

و سپس به مرحله 8 بروید . در این مرحله از شما میخواهد که به گوگل کنسول متصل شوید.نکته ای که باید در اینمرحله مد نظر داشته باشید این است که فقط در صورتی میتوانید به گوگل کنسول متصل شوید که سایت شما در خارج کشور میزبانی شود در واقع اگر هاست ایرانی دارید باید از این مرحله رد بشوید چون امکان اتصال وجود نخواهد داشت .اما برای اتصال باید بر روی دریافت کد تصدیق کلیک کنید و سپس یک اکانت گوگل خود را که وب سایت شما روی روی در گوگل کنسول قرار دارد را انتخاب کنید و سپس یک کد به منظور کد تصدق دریافت خواهید کرد که باید کد تصدیق را در کادر پایین که در تصویر نیز مشخص است قرار دهید.

 

 

سپس به مرحله 9 بروید . در این مرحله باید عنوان سایت خودتان و همچنین جداکننده عنوان که در عناوین نوشته ها و… به کار میرود را انتخاب کنید که بهتر است روی همان پیشفرض قرار گیرد.

 

 

سپس به مرحله 10 بروید . در این مرحله از شما میخواهد که عضو خبرنامه YOAST شوید که میتوانید عضو شوید یا خیر پس به مرحله بعدی میرویم.در مرحله 11 نیز یک تبلیغات نمایش داده میشود .پس به مرحله بعدی یا همان مرحله 12 میرویم .

در مرحله 12ام پیغام موفقیت امیز بودنکار را نمایش میدهید . شما با کلیک کردن روی دکمه بستن تنظیمات را ذخیره خواهید کرد.

 

قسمت سوم : پیکر بندی جزء به جزء بخش های مختلف افزونه سئو وردپرس

در مرحله اول باید سایت را به موتورهای جستجوگر معرفی کنیم پس باید در این مرحله بخش بخش سئو » عمومی » ابزارهای وب مستر بروید و مواردی که از شما خواسته را قرار دهید و وب سایت را به مورتورهای جستجوگر معرفی کنید.

 

 

سپس به بخش ظاهر جستجو » انواع محتوا » عمومی » خانه و اطلاعات را مانند تصویر زیر که اطلاعات داده شده است تنظیم کنید.در بخش توضیح متا باید توضیحاتی کوتاه در مورد وب سایت خودتان بنویسید و در واقع حین جستجو عنوان سایت شما توضیحاتی که نمایش داده خواهد شد مورادی خواد بود که در کادر زیر بنویسید.

 

 

سپس باید به بخش ظاهر جستجو » انواع محتوا » نوشته ها بروید .در این بخش باید تنظیمات مشابه تصویر زیر باشد.

تنظیمات عنوان: این گزینه را حتما فعال میکنیم تا تمام عنوان ها یکسان شود و دیگر مشکلی در عنوان ها وجود نداشته باشد.پس این گزینه را تکمیل کنید.دقت کنید که اگر در نوشته ای بخواهید عنوان به شکل دلخواهی نمایش داده شود میتوانید توسط متاهای افزونه یواست در خود همان نوشته عنوان را به شکل دلخواه قرار دهید.

قالب توضیحات داده: این بخش توضیحاتی در جستجو گر زیر لینک و عنوان مطلب شما نمیشا داده میشود و محدود به تعداد کارکتری خاصی میباشد .اگر ادم پرصبری هستید و میتوانید برای هر مطالب یک متای توضیحات قرار دهید این را خالی بگذارید و الا این مورد را روی خلاصه قرار دهید.

روبات متا: این بخش مشخص میکند که مطالب شما ثبت و ایندکش شود یا خیر.پس باید این مورد را روی Index قرار دهید تا مطالب شما در گوگل و سایز موتور های جستجوگر ثبت شود.

 

 

قسمت برگه ها به صورت پیشفرض قرار گیرد و تنظیمات ان را دست نزنید.

سپس به بخش ظاهر جستجو » عناصر چند رسانه ای بروید و تنظیمات را به شکل زیر تنظیم کنید.

 

 

بایگانی‌ها

در تب بایگانی‌ها می‌توانید تنظیمات ویژه‌ای به صفحات بایگانی‌ نویسنده‌های سایت‌تان، بایگانی‌های تاریخی، و همچنین صفحات جستجو و ۴۰۴ بدهید. آپشن‌های این بخش هم مانند سایر قسمت‌های قبلی بوده و نیازی به توضیح مجدد نیست.

 

ما باقی تب ها به صورت فیشفرض کامل هستند و نباید بعد از نصب افزونه دست کاری شوند.اما اگر سوالی در موردشون داشتید میتونید از طریق دیدگاه های همین نوشته بپسید تا براتون توضیح بدیم.تا به اینجای کار بیش از 90 درصد کار تموم شده است و شما تقریبا بیشتر کار هارو انجام داده اید.اما در ادامه مقداری از ریز کار ها را نیز خدمت شما خواهیم گفت.

این ریز کاری ها شامل :

 • نقشه سایت و نحوه ثبت ان در گوگل وبمستر
 • ریدایرکت ها
 • نحوه بهینه سازی مطالب و نکات سئو در انها
 • و…

میباشد

ریدایرکت یا همان تغییر مسیر

 

 

ریدایرکت یا تغییر مسیر ادرس ها به آدرس جدید، روشی برای هدایت کاربران و موتورهای جستجو به آدرس URLی جدید و غیر از آدرس برگه یا صفحه قدیمی است. متاسفانه امکان ریدایرکت کردن یا تغییر مسیر ادرس ها یا صفحات بدون استفاده از افزونه در وردپرس وجود ندارد. اما افزونه وردپرس یواست سئو  این قابلیت را در نسخه غیر رایگان اضافه کرده است.

همانطور که مشاهده میکنید در این قسمت دو نوع تغییر مسیر وجود دارد. یکی redirect و دیگری regex redirect. هر دو تب تنظیمات یکسانی دارند با این تفاوت که در تب regex redirect شما امکان ریدایرکت کردن چندین برگه یا صفحه ، به یک برگه یا صفحه خاص دیگر را خواهید داشت.

در زیر با تعدادی از انواع مختلف ریدایرکت ها اشنا میشویم.

1. در بخش redirects type نوع ریدایرکت که مد نظرتان هست را انتخاب کنید :

 • 301 – Moved permanently:ادرس قدیم به طور کاملا به یک ادرس جدید منتقل میشود و در موتورهای جستجو نیز ادرس تغییر میکند.
 • 302 – Found: تغییر مسر یا ادرس موقت انجام می‌شود و صفحه قدیمی را برای مدت کوتاهی از دسترس خارج می‌کند.
 • 303 – Temporary redirect: این نوع ریدایرکت برای صفحاتی مانند فرم پرداخت کاربرد دارد. هنگامی که شما می‌خواهید از رفرش یا بوکمارک کردن صفحه‌ای جلوگیری کنید می‌توانید از این متد ریدایرکت استفاده کنید.
 • 410 – Content deleted: به عنوان این است که محتوا حذف شده است.
 • 451 – Content unavailable for legal reasons: این نوع ریدایرکت یعنی به دلایل امنیتی غیر قابل دسترس است.

2. سپس در old url آدرس صفحه‌ای که با خطای ۴۰۴ مواجه شده است را وارد نمایید و در قسمت url آدرس صفحه جدیدتان را وارد کنید و نهایتا دکمه add url را بزنید.

خب در ادامه میریم که داشته باشیم چگونه یک مطالب بهینه و با سوی بالا در وردپرس قرار دهیم.پس بریم

 

آموزش قرار دادن مطالب بهینه و سئوشده در نوشته های وردپرس

اگر در تصویر زیر مشاهده کنید میبینید که افزونه یواست سئو به مطالب با چراغ هایی رتبه میدهد.چراغ هایی که سبز هستند یعنی این نوشته دارای رتبه بسیار عالی میباشد و مطالب که دارای چراغ قرمز یعنی از نظر سئو اصلا فنی نیستند و برخی مطالب هم رنگی مابین این دو رنگ سبز و قرمز دارند مثلا نارنجی که حدودا از قرمز بهتر و از سبز غیر فنی تر است.پس بهتره شما مطالبتون همیشه چراغش سبز باشه و از  نظر سئو مطالبتون سئو شده باشه.اما در ادامه اموزش خواهیم داد که چگونه چراغ سبز بگیریم.

 • دایره سبز به معنی قابل قبول بودن سئوی برگه یا مطلب می‌باشد
 • دایره نارنجی/زرد به این معنی است که برگه یا مطلب نوشته جای بهبود دارد
 • اگر دایره قرمز باشد یعنی مشکلات زیادی در برگه یا مطلب وجود دارد
 • دایره خاکستری به این معنی است که هیچ اطلاعاتی در خصوص سئوی برگه مطلب‌ در دسترس نیست
 • دایره آبی رنگ به معنی noindex بودن برگه یا مطلب می‌باشد

 

 

تمام کار مادر بهینه سازی مطالب با باکس زیر میباشد و ما باید تمام چراغ هایی که در یر میبینید را سبز کنیم.

 

 

پیشنمایش اسنیپ در واقع همان یشنمایش مطلب شمادر گوگل است و شما باید هر چه میتوانید ان را بهینه سازی کنید تا به طور دقیق و زیبا نمایش داده شود.به طور مثال در عنوان یا توضیحات متا از  کلمه های کلیدی استافاده کنید و… که در زیر به طور مفصل ان ها را بررسی خواهیم کرد.

نکاتی که باید در ویرایش و قرار دادن بخش اسنیپ رعایت کنید موراد زیر میباشد :

 • طول عنوان شما نباید بیشتر از 70 کارکتر و کمتر از 50 کارکتر باشد.
 • ادرس صفحه یا همان url را مطابق و هم معنا با صفحه انتخاب کنی و بی ربط نباشد.
 • برای هر برگه یا نوشته یک عنوان خاص انتخاب کنید و از عنوان های تکراری پرهیز کنید.
 • از متاتگ های تکراری استفاده نکنید.
 • توضیحات متای خود را کامل وارد کنید و حتما بیشتر از 100 کارکتر باشد.همچنین در توضیحات متا حتما از کلمه کلیدی مطلب خود استفاده کنید.

کلمه کلیدی مطلب یا نوشته در وردپرس

کلمه کلیدی دقیقا یا تقریبا همان کلمه ای است مخاطب یا جستجوگر در موتور های جستجو گر سرچ میکند.پس خیلی مهمه ! اما باید چگونه از اون استفاده کرد.اول باید دقت کنید کنید که نباید چگالی یا میزان استفاده از کلمه کلیدی بیشتر از 1 تا 3 درصد باشد برای مثال اگر مقاله ای 1000 کارکتری دارید باید از کلمه کلید خاص مورد نظرتون بین 10 تا 30 بار بیشتر در متنتون استفاده نکنید.همچنین بهتره از کلمه کلیدی در ALT تصاویر استفاده کنید .همچنین در زیر عنوان ها یا هدینگ های مهم مثل H1 – H2 – H3  استفاده کنید.و نکته اخر این که بهتر است کلمه کلیدی در سایت شما در هر مطلب متفاوت باشد و از یک کلمه کلیدی در نوشته های مختاف استفاده نکنید.

تجزیه و تحیلی محتوای نوشته شما

همانطور که در تصویر بالاتر مشاهده میکنید بخشی به نام تجزیه و تحلیل وجود دارد که در افزونه اگر ان را باز کنید به شما کمک میکند و راهنمایی میکند که چگونه نوشته را بهتر سئو کنید.شما باید حتی الامکان تمام نکاتی را که میگوید را رعایت کنید.

 

شبکه های اجتماعی

 

 

در این بخش همانظور که در شکل مشاهده میکنید میتونید تنظیم کنید به شکلی که مطلب شما اگر در شبکه های اجتماعی فیسبوک و توییتر اشتراک گذاری شده به چه شکلی نمایش دهید و شما باید این بخش را به دلخواه تنظیم و سئو کنید.سعید کنید در عنوان و توضیحات متا از عنوان سایت و کلمه کلیدی حتما اسفاده کنید.

 

بخش پیشرفته در تنظیم سئو مطالب وردپرس

در این بخش شما تنظیمات مهم و پیشرفته ای دارد که توصیه میشود به هیچ وجه اصن دست نزنید و روی پیشفرض باشد.ولی ما تک تک توضیح میدهیم.

 

موتورهای جستجو باید دنبال کنند پیوندهای موجود در این نوشته؟ توسط این بخش میتوانید به موتور جستجو گر بگوییم که لینک ای داخل این مطلب رادنبال کند یا نه .اگر در مطلبتان از لینک دهی داخلی استفاده میکنید روی بله قرار دهید اما اگر از لینک های خراجی زیاد استفاده کرده اید روی نه قرار دهید و دقت کنید اگر به طور کلی بهتر است روی بله باشد.

متا روبات‌های پیشرفته

در صورتی که وبسایت‌تان را در دایرکتورهای یاهو و DMOZ یا سایر دایرکتورهای ثبت کرده باشید، از تگ‌های عنوان و توضیحات ثبت شده در دایرکتورهای در نتایج موتورهای جستجوگر جلوگیری می‌کند. برای جلوگیری از این نحوه نمایش شما می‌توانید تظیمات را به‌کار ببرید.

 • No ODP: به موتورهای جستجو اجازه استفاده از توضیحات جایگزین از ODP/DMOZ را نمی‌دهد.
 • No YDIR : به موتورهای جستجو اجازه نمی‌دهد از توضیحات سایت موجود در دایرکتوری یاهو استفاده کند.
 • فهرست تصویری موجود نیست: از ایندکس شدن تصاویر در موتورهای جستجو جلوگیری می‌کند.
 • بدون بایگانی: به موتورهای جستجو اجازه نمی‌دهد از نسخه ذخیره شده صفحات سایت استفاده کند.
 • بدون سربرگ: به موتورهای جستجو اجازه نمی‌دهد از تگ‌های head سایت موجود در دایرکتوری یاهو استفاده کند.

نشانی قانونی (canonical)

در صورتی که گوگل هنگام خزیدن در صفحات سایت شما به دو صفحه با اطلاعات یکسانی برخورد کند، قادر به تشخیص آن‌ها نخواهد بود. و مشکل صفحات یکسان پیش می‌آید که تاثیر بسیار بدی روی سئوی وبسایت شما می‌گذارد. اما راه حل این مشکل چیست؟ نشانی قانونی یا canonical اینجا به کمک ما می‌آید. در واقع این گزینه مانند ریدایرکت عمل می‌کند و مطالب دوقلوی شما را به آدرسی که شما در این بخش قرار می‌دهید منتقل می‌کند. همچنین به گوگل می‌گوید که این مطلب اصلی ماست و فقط این را ایندکس کن

اموزش جامع افزونه yoast seo
5 از 4 رای
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاتوق وردپرس | قالب وردپرس | اموزش وردپرس